فلبکتومی وریدهای واریسی چیست؟

فلبکتومی وریدهای واریسی چیست؟

فلبکتومی یک روش کم تهاجمی است که برای از بین بردن سیاهرگ­های واریسی که درست در زیر سطح پا قرار دارند، استفاده می­شود. این کار معمولا در مطب پزشک با استفاده از بی­حسی موضعی انجام می­گیرد.

فلبکتومی وریدهای واریسی

پزشک شما در مورد نحوه آماده ­سازی، از جمله هرگونه تغییر در برنامه دارویی منظم شما، شما را راهنمایی می­کند. حتما در مورد بیماری‌های اخیر، شرایط پزشکی، آلرژی‌ها و داروهایی که مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید. این روش معمولاً در مطب پزشک با استفاده از یک بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و آماده­ سازی کمی احتیاج دارد. جواهرات خود را در خانه بگذارید و لباس­های گشاد و راحت بپوشید. ممکن است لازم باشد برای این روش لباس مخصوصی را به تن کنید.
فلبکتومی زمانی بسیار موفق  خواهد بود که در بیماران واجد شرایط این روش انجام شود.

 

فلبکتومی وریدهای واریسی چیست؟
فلبکتومی وریدهای واریسی چیست؟

 

چ­طور باید آماده شوم؟

شما دستورالعمل­های خاصی در مورد نحوه آماده ­سازی دریافت خواهید کرد؛ از جمله هرگونه تغییری که باید در برنامه منظم دارویی خود ایجاد کنید.
برای عملِ خود لباس راحت و گشاد بپوشید. ممکن است لازم باشد برای این جراحی لباس مخصوصی را به تن کنید.

 

ظاهر تجهیزات چگونه است؟

پزشک از یک سوزن کوچک برای ایجاد برش­های بسیار کوچک نزدیک به ورید استفاده می­کند و در نهایت از قلاب فلبکتومی برای برداشتن رگ­ها استفاده می­کند. این قلاب، مانند یک قلابِ قلاب­‌بافیِ کوچک با نوک صاف و یک محور مستقیم است.

 

روش انجام عمل جراحی فلبکتومی چگونه است؟

فلبکتومی شامل ایجاد سوراخ­ها یا برش­های کوچک در پوست نزدیک ورید واریسی است. وریدهایی که قابل برداشتن هستند با استفاده از این روش از بدن خارج می‌شوند.

  • این جراحی اغلب به صورت سرپایی انجام می­شود. با این حال، برخی از بیماران ممکن است پس از این روش نیاز به بستری داشته باشند.
  • پزشک ناحیه مورد نظر را با بی‌­حسی موضعی، بی­‌حس می­کند. ممکن است قبل از بی‌حس شدن ناحیه، فرد برای مدت کوتاهی احساس سوزش یا نیش­زدگی داشته ­باشد.
  • از آن­جایی که پزشک ناحیه مورد نظر را با بی‌­حسی موضعی بی­‌حس می­کند، شما معمولاً در طول عمل بیدار خواهید بود. پس از ضدعفونی کردن پوست، پزشک بر روی پوست برش­های کوچک ایجاد می­کند.
  • این برش­ها بسیار کوچک هستند و در پوستِ کنار ورید واریسی ایجاد می­‌شوند.
  • پزشک قلاب فلبکتومی را زیر سطح پوست قرار می­دهد و ورید واریسی را از طریق برش کوچک خارج می­کند. این روش معمولا بین 30 دقیقه تا یک ساعت طول می­کشد.

 

فلبکتومی وریدهای واریسی چیست؟
فلبکتومی وریدهای واریسی چیست؟

 

بعد از جراحی فلبکتومی چه اقدامی باید انجام شود؟

هنگامی که جراحی انجام شد، پزشک یا پرستار پای شما را در یک پوشش راحت و نرم ولی تحت فشار می‌پیچد. شما باید حدود دو تا سه هفته از جوراب­‌های فشاری (جوراب واریس) استفاده کنید. تا زمانی که آن­ها را بپوشید، می‌­توانید تقریباً تمام فعالیت­های معمول خود را از روز بعد از جراحی انجام دهید. شما باید بتوانید در عرض 24 ساعت فعالیت­های روزانه­ خود را از سر بگیرید. فعالیت­‌های شدید به حدود دو هفته محدود خواهند شد.

 

مزایا و خطرات جراحی فلبکتومی چیست؟

 

مزایا

  • هیچ­گونه برش جراحی لازم نیست – فقط یک سوراخ کوچک در پوست ایجاد می­شود که نیازی به بخیه ندارد.

خطرات

  • هر جراحی که به پوست نفوذ کند، خطر عفونت را به همراه دارد. به نظر می­رسد احتمال عفونتی که نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد ،کمتر از یک در 1000 باشد.
  • تغییرِ رنگدانه پوست در محل ورید واریسیِ درمان­شده می­تواند رخ دهد اما معمولا موقتی است.

 

میزان موفقیت در جراحی فلبکتومی چه میزان است؟

پزشکان موفقیت این جراحی را در بیش از 90 درصد بیماران مشاهده کرده‌­اند. نتایج طولانی­ مدت فلبکتومی زمانی عالی است که این جراحی در بیمارانی که کاندیدای خوبی برای آن هستند، انجام شود. اغلب اوقات، پزشکان از فلبکتومی به­ همراهِ یک برنامه درمانی جامع‌­تر استفاده می کنند. این برنامه ممکن است شامل جراحی‌های دیگری مانند ابلیشن کاتتر درون وریدی باشد که از فرکانس رادیویی یا انرژی لیزر استفاده می‌کند.